Чим небезпечне плоскостопість. Як його визначити і що робити?

Плоскостопість – це захворювання опорно-рухового апарату, яке є, на жаль, одним з найбільш поширених у дітей. Воно виражається у деформації стопи і уплощении її склепіння, внаслідок чого при ходьбі вся поверхня стопи дитини стосується статі. Найчастіше у дітей буває поздовжнє плоскостопість. Воно може бути як вродженим, так і набутим. Вроджена форма рідко зустрічається, і її визначають ще в пологовому будинку і починають лікування.

Точно сказати, що у дитини плоскостопість, можна тільки у віці 5 – 6 років. Так як дитячий кістковий апарат стопи до певного віку ще не зміцнів, і частково являє собою хрящову структуру. Зв’язки і м’язи ще слабкі і схильні до розтягування. До того ж, стопи можуть здаватися плоскими, так як виїмка з внутрішньої сторони стопи заповнена жировою м’якою тканиною, прячущей кісткову основу. Так що до 5 – 6 років діагноз «плоскостопість» ще не можна ставити, можна говорити тільки про схильність до плоскостопості, яке з’явитися якщо не займатися його профілактикою. Якщо опорно-руховий апарат розвивається нормально, то до 5 – 6 років звід стопи набуває правильної форми. Але є випадки, при яких відбувається відхилення в розвитку, що може посприяти розвитку плоскостопості.

Що впливає на розвиток плоскостопості:

 • — спадковість (потрібно регулярно відвідувати з дитиною лікаря-ортопеда і займатися профілактикою плоскостопості),
 • — «неправильна» взуття на плоскій підошві зовсім без каблука, дуже вузька або широка),
 • — надмірні навантаження на ноги (наприклад, при підніманні тягарів або при надлишковій масі тіла),
 • — надмірна гнучкість суглобів,
 • — рахіт,
 • — параліч м’язів стопи і гомілки (через перенесеного поліомієліту або ДЦП),
 • — травми стоп.

Дитині у віці 3 років вже можна провести початкову діагностику плоскостопості:

1. Можете намочити ніжку дитини водою або змастити її олією. Поставте її на папір, щоб отримати відбиток. При цьому дитина повинна стояти прямо, а ноги тримати разом. Відбиток зовнішнього боку стопи повинен бути безперервним, а внутрішній мати вигин, тобто носок і п’ятка на відбитку з’єднується лише вузенькою смужкою. Якщо ця смужка товщі половини ширини відбитка, то це говорить про плоскостопості.

2. Ще однією ознакою плоскостопості може служити те, що дитина швидко втомлюється від ходьби і проситися на руки або в коляску.

Чим небезпечне плоскостопість?

Іноді батьки недооцінюють серйозність цього захворювання. Адже з боку його можна не помічати, особливо спочатку. Деяким батькам може навіть здаватися, що воно не надає особливого негативного впливу на дитину. Однак це не так. І подібне ставлення до даного захворювання може призвести до дуже негативних наслідків. Адже плоскостопість порушує деякі дуже важливі функції стопи, наприклад, амортизація майже не відбувається, і при ходьбі весь «удар» дістається гомілки і тазостегнового суглобу, що може призвести до артрозів. Тому обов’язково потрібно займатися профілактикою плоскостопості і лікувати його.

Профілактика плоскостопості для дітей до 2 років:

 • 1. Не бажано, щоб вдома дитина ходив босоніж, так як поверхня підлоги зазвичай рівна і гладка. Краще щоб малюк ходив в тапочках.
 • 2. Вибирайте для малюка тільки зручну, хороше взуття.
 • 3. Влітку дуже добре походити босоніж по піску, дрібних камінчиків або травичці.
 • 4. Якщо немає можливості погуляти босоніж на вулиці, можете зробити вдома наступне: Розстелити клейонку, насипати на неї крупи і застелити тканиною. І поводити по ній дитини. Можна для цих цілей у велику миску насипати пісок (але будьте готові до того, що дитина захоче з ним пограти і може розкидати по кімнаті).
 • 5. Робіть масаж стопи (щоб йому не було лоскотно, масаж робіть після теплої ванни)
 • 6. Масажуйте стопи дитини масажним м’ячиком (але такий масаж перед сном краще не робити)
 • 7. Дайте малюкові пострибати на батуті (або дивані).

Дітям постарше можна запропонує наступний комплекс вправ:

1. Покладіть на підлогу качалку або невеликий м’яч і дитина, стоячи на одній нозі, повинен другою ногою катати їх по підлозі.
2. Покладіть на підлогу серветку і запропонуйте дитині зім’яти її за допомогою стопи.
3. Запропонуйте малюкові збирати пальчиками ніг або перекладати з місця на місце розкидані по підлозі предмети;
4. виконати кругові рухи ступнями в одну і в другу сторону;
5. по черзі походити на носках, на п’ятах, на зовнішніх краях стоп;
6. перекочуватися з п’яти на носок;
7. ходити по колоді, лазити по канату.

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: