Як сивіють наші волосся

Сучасній науці відомо, що волосся сивіє в результати скорочення пігменту меланіну, тому повністю сиве волосся не містять цей пігмент. Але чому відбувається втрата меланіну, залишається свого роду загадкою.

Батьки часто говорять своїм неслухняним дітям-підліткам: «Ти причина моїх сивого волосся!» Це хороша теорія, але вчені продовжують вивчати справжні причини, чому волосся сивіє. З часом, волосся кожної людини стають сивим. Після тридцяти років, ваші шанси обзавестися сивиною збільшується на 10-20% кожні десять років.

При формуванні людини в утробі матері, волосся дитини мають білий колір. Людина набуває свій природний колір волосся в залежності від типу пігменту меланіну. Утворення меланіну починається ще до народження.

Природний колір нашого волосся залежить від розподілу, типу і кількості меланіну в середньому шарі волосся або в коренях.
Волосся мають тільки два типи пігментів: темні (еумеланін) і світлі (феомеланін). Вони поєднуються разом, щоб скласти широкий спектр кольорів для волосся.

Меланін складається зі спеціалізованих клітин, званих меланоцити. Вони скупчуються в отворах на поверхні шкіри, через які ростуть волосся (фолікули). Кожен волосся росте з одного фолікула.

Процес росту волосся складається з трьох фаз:

Анаген: Це активна фаза росту волосся, яка триватиме від 2 — 7 років. У будь-який момент життя 80-85% наших волосся знаходиться в фазі анагена.

Катаген: Іноді цю фазу називають перехідним етапом, який відбувається, коли ріст волосся припиняється. Як правило, вона триває 10 — 20 днів.

Телоген: Відбувається, коли ріст волосся припинений і волокна волосся руйнуються. У будь-який момент життя, 10-15% наших волосся знаходяться у фазі телогену, яка зазвичай триває 100 днів для волосся на голові. Після фази телогену, процес росту волосся починається знову з фази анагена.

Коли волосся формуються, меланоцити вводять пігмент (меланін) в клітини, що містять кератин. Кератин є білком, з якого і складаються наших волосся, шкіра і нігті. Протягом багатьох років, меланоцити продовжують вводити пігмент в кератин кожного волосся, надаючи їм яскравий відтінок.

З віком відбувається зниження рівня меланіну. Волосся сивіє і в остаточному підсумку стають білими. Так чому ж наші волосся стає сивим або білими?
Доктор Десмонд Тобін, професор клітинної біології в університеті Бредфорда в Англії, пояснює, що волосяний фолікул має «таймер меланоцитів», який уповільнює або припиняє діяльність меланоцитів, таким чином зменшуючи вміст пігменту в наших волоссі. Це відбувається в той момент, коли волосся старіють і знаходяться у фазі телогену, тому коріння таких волосся завжди виглядають блідо.

Крім того, вчений стверджує, що волосся сивіє з-за віку і генетики. Гени регулюють витрата пігментного потенціалу для кожного волосяного фолікула. Це відбувається з різною швидкістю в різних волосяних фолікулах. У деяких людей це відбувається швидко, в той час як у інших це відбувається повільно, протягом декількох десятиліть.
Існує безліч інших факторів, які можуть змінити пігментацію волосся, роблячи їх світліше або темніше. Вчені розділили їх на власні (внутрішні) і зовнішні фактори:

Внутрішні фактори:

 • Генетичні дефекти;
 • Гормони;
 • Будова тіла;
 • Вік;
 • Зовнішні фактори:

 • Клімат;
 • Забруднювачі;
 • Токсини;
 • Хімічний вплив;
 • У 2009 році європейські вчені описали, як волосяні фолікули виробляють перекис водню. Це хімічна речовина створює на волоссі захаращення, які можуть призвести до поступової втрати кольору волосся.

  Деякі факти про волосся людини:

  • Середня шкіра голови має 100,000-150,000 волосків.
  • Волосся настільки сильні, що кожен волос може витримати напругу 100 грамів. Середні волосся може витримати 10-15 тонн, якщо тільки шкіра голови буде здатна впоратися з навантаженням!
  • Людські волосся ростуть автономно, тобто кожна волосина має свій індивідуальний цикл. Якби цикл наших волосся збігався, ми б линяли як деякі тварини!
  • У волосся дуже швидко відбувається поділ клітин, тобто зростання. Середні волосся ростуть на 0,3 мм в день і 1 см в місяць.

  Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
  Добавить комментарий

  ;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: