Як спілкуватися з неприємним співрозмовником

Чому люди бувають злими, грубими і нетактовними хамами?..

Не буває поганих людей, бувають ті, кому погано, як точно помічено в одному з статусів. Чи бувають ті, хто вважає себе поганим чи негідним і веде себе відповідно.

Щасливі люди вже точно цілеспрямовано не заважають щастю інших, навіть якщо не сприяють.

Як правильно вести себе з неприємним співрозмовником? По-перше, не відносити всі його слова і дії на свій рахунок (притча «Як відповісти на образу»).

По-друге, постаратися зрозуміти, чому ваша поведінка зачепило його «хворе місце», по можливості поставитися з співчуттям і розуміємо (притча «Чому люди злі»). Дотримуватися правила: кращий спосіб перемогти ворога — це його полюбити!

Іноді подібні спроби бувають безуспішні, а, припустимо, спілкуватися з цією людиною доводиться в силу професійних обов’язків, або споріднених (наприклад, з клієнтом, начальником, даішником, по телефону, з тещею, зятем, і т. д.).

Є кілька типів неприємних співбесідників, умовно поділимо їх на кілька груп, ось вони:

  • «Нігіліст» — часто виходить за рамки бесіди. У ході бесіди поводить себе нетерпляче, буває нестриманий і збуджений. Своєю позицією і підходом бентежить співрозмовника і несвідомо підштовхує його до того, щоб він не погодився з його тезами та твердженнями.
  • “Всезнайко» — на все має свою думку, постійно вимагає слова і проявляє ініціативу, яка пригнічує співрозмовника.
  • «Балакучий» — часто безтактно й без усякої видимої причини перериває хід бесіди. Не звертає уваги на час, який витрачає на свої випади.
    Холоднокровний неприступний співрозмовник відчуває себе поза часом і простором, а також поза теми і ситуації конкретної бесіди. Все здається йому негідним його уваги і зусиль.
  • «Важливий птах» — такий співрозмовник у всьому бачить критику. Почуває і веде себе як особистість, що стоїть вище за інших співрозмовників.
  • «Почемучка» — здається, що він бере участь у бесіді, щоб складати і ставити питання незалежно від того, мають вони реальну основу, або надумані.
  • «Обережний» — він охоче промовчить, боячись сказати що-небудь таке, що, на його думку, може виглядати нерозумно або смішно.

Незацікавлений співрозмовник — тема бесіди його взагалі не цікавить. Він би охоче спав усю розмову.

Іноді, до таких типів поведінки можуть навмисно вдаватися люди, що володіють маніпулятивними цілями. У багатьох випадках такі стилі поведінки не більш ніж «маски», які приховують рани і травми людини, своєрідне захисну поведінку.

Можна зробити наступні заходи протидії, щоб зберігати свій душевний спокій і не забувати про поставлених цілях.

У бесіді з Нігілістом, жорстко отвергающим ваші пропозиції, доцільно обговорити й обґрунтувати спірні моменти, якщо вони відомі, до початку основної частини бесіди. Від вас потрібно залишатися холоднокровним і прагнути зберігати необхідний рівень компетентності. Стежити за тим, щоб по можливості рішення формулювалися словами Нігіліста. Постаратися дізнатися про справжні причини його нігілізму, поговоривши з ним віч-на-віч, в довірчій атмосфері. У дуже складних випадках — наполягти на тому, щоб розмова був припинений, та продовжити його пізніше, коли “голови охолонуть».

У бесіді з Всезнайком, забиває вас своїми знаннями, слід час від часу нагадувати, що інші теж хочуть висловитися. Дати йому можливість вивести і сформулювати проміжні висновки. При суперечливих твердженнях надати слово іншим учасникам бесіди для вираження їхньої точки зору. Іноді задавати йому складні спеціальні питання, на які, в разі необхідності, можуть відповісти ті, хто бере участь у бесіді.

«Балакучого» співрозмовника, який бере ініціативу на себе, слід з максимальним тактом зупинити і запитати, в чому він бачить зв’язок з обговорюваним питанням. Дізнатися думку інших учасників бесіди, у разі необхідності обмежити час всієї бесіди. Стежити, щоб він не перевертав проблеми «з ніг на голову» тільки потім, щоб подивитися на них під новим кутом зору.

При розмові з «неприступним» співрозмовником необхідно спробувати зацікавити його предметом обговорення, запитати, наприклад: «Здається, ви не зовсім згодні з тим, що було сказано? Цікаво дізнатися чому». Спробувати з’ясувати причини такої поведінки.

В ході ділової розмови з особою, що носять маску «важливого птаха», не можна дозволяти йому розігрувати роль гостя в бесіді. Треба непомітно запропонувати йому зайняти рівноправне з іншими учасниками бесіди положення, не допускати ніякої критики на адресу присутніх або відсутніх людей. Пам’ятати про мету бесіди. У розмові використовувати метод «так, але…».

У бесіді з «обережним», ставить багато запитань, всі його питання, що відносяться до теми бесіди, відразу ж переадресовувати всім учасникам розмови, а якщо він один — йому самому. На запитання інформаційного характеру відповідати відразу і відразу ж визнавати його правоту, якщо немає можливості дати потрібну відповідь.

У бесіді з «незацікавленим» співрозмовником слід задавати питання і надавати темі бесіди цікаву і привабливу форму. Ставити стимулюючі запитання і спробувати з’ясувати, що цікавить особисто його.

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: