Схильність до алкоголізму у підлітків

Провівши масштабне дослідження мозкової діяльності підлітків, вчені прийшли до висновку: передбачити схильність людини до алкоголю можна з точністю до 70%. Правда, для цього доведеться вивчити цілий ряд факторів, зокрема генетику, функціонування мозку. І ще близько 40 різних додаткових нюансів.

Дослідницька група, яку очолював Роберт Уїлан з університетського коледжу Дубліна, провела комплексну оцінку підлітків. Включала візуалізацію мозкової активності і структур мозку, визначення IQ, когнітивних функцій, особистісних якостей і проведення аналізів крові. Загалом обстежили 2400 14-річних підлітків з восьми різних регіонів Європи.

Схильність до алкоголізму в підлітків можна визначити з імовірністю 70%

«Наша мета – розробити модель, яка дозволить краще зрозуміти роль структур мозку. Особливості впливу навколишнього середовища і генетики в розвитку підліткового зловживання алкоголем, – пояснює Роберт Уїлан. – Така багатовимірна інформація допоможе нам у прогнозуванні раннього алкоголізму ».

Вченим вдалося простежити за учасниками проекту протягом кількох років (в даний час «піддослідним» понад 19 років). І виявити тих, хто пристрастився до шкідливих звичок. Прогнози вчених, засновані на аналітичному методі, виявилися досить точними.

З’ясувалося, які структури мозку визначають схильність деяких підлітків до експериментів з наркотичними речовинами та алкоголем. В результаті був сформований список з безлічі факторів, які відповідають за згубні пристрасті.

«Примітно, що таких факторів не один, не два і навіть не три, а набагато більше, – говорить один з авторів дослідження Х’ю Гаравані. – Тому причин, за якими підлітки починають зловживати алкоголем, дуже багато ».

Причини, за якими підлітки вживають алкоголь

Головні з них, на думку Гаравані, – особистісні якості, схильність до пошуку гострих відчуттів, несумлінність і сімейна історія вживання алкоголю і наркотиків. Якщо підліток у віці 14 років хоча б раз напився, це вже є серйозним показником його майбутнього ставлення до алкоголю.

Крім того, великий ризик розвитку алкоголізму мають ті особи, в житті яких траплялися стресові події. У підлітковому віці відбуваються значні зміни не тільки в тілі, але і в мозку, що стає основою формування особистості і соціальних зв’язків. І діти, чий мозок менш розвинений, швидше за все, будуть пити.

За словами Гаравані, якщо підліток починає зловживати алкоголь, це ще не означає, що він поганий дитина – така неприємність є наслідком безлічі факторів. Однак, зрозумівши ймовірні причини пристрасті до алкоголю, можна провести цільові заходи для найбільш схильних до ризику підлітків, вважають автори дослідження. Найближчим часом учені планують удосконалити алгоритм, щоб виявляти найбільш схильних до психоактивних речовин і наркотиків людей. Дослідники сподіваються, зокрема, визначити передумови вживання марихуани.

Зворотний ефект

У той же час вчені встановили, що діти, які намагаються спиртне з 11 років, у старшому віці в 4 рази більш схильні до пияцтва, ніж ті, хто в цьому віці ще не пробував алкоголь. Протягом трьох років вчені спостерігали за 561 підлітком з середньої школи і з’ясували, що майже 30% дітей 11 років неодноразово намагалися алкогольні напої, в основному з келихів своїх батьків за сімейним столом.

Дослідники, які враховували у своїй роботі також сімейну схильність до алкоголізму, прийшли до висновку: батьки, які дозволяють дітям пробувати будинку спиртне (часто з метою вберегти їх від подібної звички в компанії), насправді в багатьох випадках досягають зворотного ефекту.

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: